Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti); günümüzde en sık uygulanan cerrahi müdahalelerden biri olup, kişinin görüntüsünden memnuniyetsiz olduğu durumlarda ya da nefes problemlerine sebebiyet veren kıkırdak ve kemik eğriliklerinin düzeltilmesi için oran ve simetri temeli üzerinden gerçekleştirilen estetik operasyonlardır.

Burun Estetiğinde Ultrasonik Şekillendirme  

Ultrasonik şekillendirme, rinoplasti (burun estetiği) cerrahisinde özel ekipmanlar ile uygulanan inovatif (yenilikçi) bir yöntemdir. Ameliyat sonrası hastalarda şişlik ve ödem sorununun minimuma indiği, morluğun yok denecek kadar az yaşandığı estetik burun operasyonudur.

Ultrasonik burun estetiği ile daha zarif burun sırtı ve burun ucu geçişi sağlanırken, nefes alımı rahatlar ve kişi arzu ettiği görüntüye çok daha konforlu bir şekilde ulaşır. Burun estetiğinin en zor aşamalarından biri olan kemik şekillendirme süreci, ultrasonik yöntem sayesinde kemiklerin milimetrik bir şekilde ölçülerek çok daha incelikli bir şekilde kesi işlemi yapılmasına olanak sağlar. Burun kemiğinin yüzle birleştiği noktadaki damar yapısının hasar görmediği bu yöntemde hastalarda neredeyse hiç morarma yaşanmadığı gibi renk değişimi ve şişlikler de minimum seviyeye iner.

Burun estetiğinin amacı, hem estetik açıdan yüz ile daha uyumlu ve güzel görünen hem de fonksiyonel açıdan çok daha sağlıklı nefes almayı sağlayan bir burun elde etmektir. Bu operasyon ile burunda kemer varsa ortadan kaldırılabilir; burun daha küçük veya istenilen büyüklükte bir forma kavuşturulabilir.  Burun ucu kaldırılabilir ve burun delikleri küçültülebilir.  Kemik ve kıkırdak doku gelişiminin tamamlanmış olduğu alt yaş sınırı, kadınlarda 17; erkeklerde ise 18’dir. Estetik kaygılar sebebiyle belirtilen yaş sınırı baz alınarak estetik burun cerrahisi uygulanabilir. Çok ciddi sağlık sorunları olması durumunda daha erken dönemde de cerrahi müdahale gerçekleştirilebilmektedir. Kişinin burun şekli sebebiyle çok ciddi psikolojik travma yaşaması, solunum ile ilgili büyük problemleri olması, kaza veya yaralanmalar sonucunda burunda çökme ve deformasyonlar yaşanması bunlar arasında sayılabilir.

Hastanın mevcut burnu, deri, kıkırdak, kemik ve genel yüz yapısı ameliyat açısından çok önemlidir. Hastanın derisinin aşırı kalın ve yağlı olması, kemiklerinin daha önce kırılmış veya operasyon geçirmiş olması durumunda ve kıkırdak yapısı ince olan hastalarda iyi sonuç ihtimali daha düşüktür. Doktorun tecrübesi, yeteneği, el becerisi ve operasyon planlaması bu aşamalarda büyük önem taşır. Cerrah ne kadar tecrübeli ise, geç dönem oluşabilecek sorunların önüne geçme konusunda da o kadar  başarılı olur. Operasyon hızını belirler. Şişlik ve morluk ihtimali düşer. Ameliyat sonrası hasta konforu ve yara iyileşmesi etkilenir. Operasyon planlaması yaparken önce dikkatli bir muayene, sonra hastanın beklentilerini iyi dinleme ve anlama, son aşamada fotoğraflama ve bilgisayar üzerinde yeni burunun planlaması yapılır. Nitekim her burun, hastanın kendisine özgüdür.

Estetik burun operasyonlarının süresi, kişiden kişiye farklılık gösterse de (şekil bozukluğunun derecesine göre) ortalama ameliyat süresi 1,5-2 saattir.

Burun estetiği (rinoplasti), cerrahın %100 konstrasyonunu gerektiren sanatla bilimin buluştuğu incelikli bir operasyondur. Genel anestezi, bu anlamda hem hastanın hem de cerrahın konforunu üst düzeye çıkarmakta; hastanın tüm yaşamsal değerleri anestezi uzmanının kontrolü altında olmaktadır. Genel anestezi sayesinde burun estetiği, hastalar için “uyudum uyandım; bir şey anlamadım” şeklinde gerçekleşmektedir.

Burun ameliyatı öncesi hasta, anestezi uzmanı tarafından mutlaka muayene edilir ve hastanın genel anesteziye uygunluğunu değerlendirmek adına  gerekli tetkikler yapılır. Böylelikle hastanın bu ameliyat için uygunluğu da değerlendirilmiş olacaktır. Kişinin burnunun sağlıklı olarak iyileşebilmesi için burun içi ve dışına ameliyat sırasında tampon veya splintler konur. Yerleştirilen bu tamponlar eskiden hastaların rahatsızlık duyduğu bez tamponlar değil ince yaprak şeklinde silikon tamponlardır.

Operasyon bittikten sonra hasta kendine gelene, yani hayati fonksiyonları normale dönene kadar gözlem altında tutulur. Operasyon sonrası en az iki gün evde istirahat önerilir. İki gün sonra kişi, okul veya çok yorucu olmayan iş yaşantısına dönebilir. Yüksek efor gerektiren hareketlerden (spor, koşma, yüzme) gibi en az 2 hafta uzak durulmalıdır. Ayrıca 8 hafta süre ile makyaj yaparken nazik ve dikkatli olunmalı; burun dış darbelere karşı korunmalıdır. Estetik burun cerrahisi sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olması son derece olağandır. Operasyon sonrasında uygulanacak buz kompresleri ile bu şikayet kısa bir sürede ortadan kalkacaktır.
Ameliyatta burun içerisine konmuş olan silikon yapraklar 2-3 gün sonra alınır. Burnun uç kısmındaki dikişler ve burnun dış kısmındaki kalıp daha sonraki günlerde alınmak suretiyle 14. Gün sonrasında burunda ameliyatla ilgili herhangi bir malzeme kalmaz. Burun üzerinde flasterler varken burna su değdirmemeye özellikle özen gösterilmeli, saçlar yıkanacaksa kuaförde baş arkaya yatırılmış pozisyonda yıkatılmalıdır.  Düşünüldüğü gibi ameliyat sonrası burun için özel bir bakım veya masaj uygulamasına gerek yoktur. Doğru uygulanmış başarılı bir operasyon zaten masaj gerektirmeyecektir. İstenilen şekil operasyon sürecinde verilmekte; burun alçı veya kalıba alınarak iyileşme sürecine bırakılmaktadır.

Estetik burun cerrahisi sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olması son derece olağandır. Operasyon sonrasında 2 gün boyunca 15’er dakikalık sürelerde uygulanacak buz kompresleri ile bu şikayet kısa bir sürede ortadan kalkacaktır. İlk bir hafta sonrasında morluklar yarı yarıya yok olur. İki hafta sonunda ise morluklardan eser kalmaz. Kişinin cilt yapısına göre bu süre çok daha erken de olabilmektedir. Şişliklerin tamamen ortadan kalkması altı aydır. Ancak bu altı ay içerisinde de burun zaten hastanın istediği şekli %90 almıştır. Bahsedilen şişlikler belli belirsiz, hastayı kesinlikle rahatsız etmeyecek düzeyde minicik bir ödem şeklindedir. Yani hastanın burun şekli 15. Günün sonunda çok büyük oranda ortaya çıkar; ancak burun şeklinin oturarak daha da güzelleşmesi 3-6 ay gibi bir süre içerisinde gerçekleşir.