Estetik ve Plastik Cerrahi

Estetik ve Plastik Cerrahi

  • Yüz Estetiği(Burun estetiği, yüz germe, çene büyütme küçültme operasyonları; göz kapağı, kepçe kulak düzeltmeleri; dolgu/Botoks/PRP/Kök Hücre uygulamaları; lazer )
  • Göğüs Estetiği (Göğüs küçültme ve büyütme (silikon protez) -Göğüs toparlama operasyonları -Jinekomasti )
  • Vücut Estetiği (Liposuction -Karın Germe -Kol ve Bacak Germe/ Toparlama Operasyonları-Çatlak Tedavisi)
  • Saç Ekimi Operasyonları (FUE yöntemi)
  • Saç Mezoterapisi

 

ALIN GERME 
Yaşlanmanın ilk bulgularından birisi alındaki kırışıklıkların artması ve derinleşmesidir. Yerçekiminin etkisi ile kaşlar da erkek ve kadında olması gereken seviyenin altına düşer. Bazen naturel ön saç çizgimiz de aşağı plana doğru deplase olur.Bu gözlerin küçük ve daha derin görünmesine neden olur ve alında enlemesine her iki kaş arasında da boylamasına ( vertikal ) çizgiler oluşur. Mimik kaslarının sürekli kasılı bir hal alması ile bu çizgiler normalde bile derin gözükür. Bu problemlerin düzeltilmesi alın germe operasyonu ile mümkündür. 40 yaşın üstündeki çoğu erkek ve bayan bu operasyona adaydır.
Günümüzde 2 temel  cerrahi yöntem vardır.Bunlar Klasik operasyon ve minimal insizyon tekniği ile yapılan ‘endoskopik alın germe’ dir. Klasik operasyonda kesi saç içerisinden yapılacağı için görünebilir bir iz yoktur. Alın derisi gerilir kaşlar kaldırılır. Kırışıklığa neden olan alın kasları zayıflatılır böylece kırışıklıklar daha az belirgin bir hale gelir. Ameliyat sonrası hastanın durumuna göre bir gece hastanede yatırılabilir ya da hemen evine gönderilebilir. Endoskopik operasyonda saç içinden çizimlere uygun yaklaşık birer cm. uzunlukta 3-4 adet insizyonla girilir saçlı deri ve alın dokusu kapalı bir şekilde eleve edilip kırışıklığa neden olan mimik adeleleri içeriden zayıflatılır alın yukarı yönde çekilip eriyen kliplere tutturulur.
Operasyon için Genel anestezi veya lokal-sedasyon anestezi tercih edilir.operasyon süresi yaklaşı 1-2 saat arasıdır.Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Operasyon sonrası derinin bir miktar hissizliği normaldir birkaç hafta içinde hemen düzelir. Ödem ve morlukları en aza indirmek için operasyon sonrası başınızı yükseltmeniz tavsiye edilir. Beş yedi gün sonra dikişlerin çoğu alınır. Endoskopik operasyonlar daha az travmatik olduğundan ameliyat sonu iyileşme ve normal hayata geçme daha hızlı olacaktır.

BACAK GERME(TIGH LIFT)
Bacakların üst kısmı kilo alıp verme, yaşlanma, doğumlar gibi nedenlerle gerginliğini kaybeder, uyluk iç kısmında gevşeme ve sarkmalar meydana gelir. Bu sarkma ve düzensizlikler ileri derecede ise bacak (uyluk) germe ameliyatı yapılır.
Deformitenin derecesine göre uygulanan bacak içi germe estetiği yöntemi değişir. Genelde liposuction ile kombine edilir. Ameliyat izleri ise yine deformitenin derecesine göre kasık hattı veya bacak içinde gizli kalır.
Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır, süresi deformiteye göre 1-2.5 saat sürer. Hastanede kalış süresi bir kaç saat veya 1 gecedir. Ameliyattan 3-5 gün sonra işe dönülebilir veya uçak yolculuğu yapılabilir.
Genellikle genel anestezi altında diğer ameliyatlar ile birlikte yapılabildiği gibi, lokal anestezi ile de yapılabilir. Ameliyat sonrası aktiviteleri 2-3 hafta kısıtlamak gerekir. Bu ameliyat sonucu kasık bölgesinde oluşan izler önemlidir. Çoğu zaman bikini ya da mayo içinde saklanacak gibi yapılsa da zaman içerisinde yer çekimine bağlı olarak birkaç cm aşağı inebilir.
Kasık bölgesinden arkaya doğru yapılan kesi ile elips şeklinde deri ve yağ dokuları çıkartılır.Sonra dokular karşılıklı getirilerek dikilir. Dikiş hattı kasık bölgesi gibi doğal nemli ve kontaminasyona açık bir bölgede olduğu için yara iyileşme problemleri olabilir. Ameliyat kararı kadar ameliyat sonrası, bakım ve tedavisi de önemlidir. Eriyebilen dikiş materyalleri tercih edildiğinden dikiş almaya gerek yoktur.

BOYUN GERME 
Estetik boyun germe operasyonları tek başına olduğu gibi estetik yanak germe operasyonu ile birlikte de uygulanır. Estetik yanak germe ameliyatında yapılan ameliyat kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılır.
Boyun cildi ve kasları ayrılarak yukarıya doğru gerdirilir. Fazlalık deri kesilerek çıkarılır ve tekrar yerine dikilir. Boyundaki kırışıklıklar ve sarkma giderilir, çene açısı belirginleştirilir, gergin ve estetik bir boyun görünümü sağlanır.
Ameliyat kesisi, kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında görünür bir iz kalmaz. Çenenin alt kısmında yağlanma, boyun kaslarında gevşeme ve bunlara bağlı sarkma olduğunda gıdı bölgesini de ayrıca düzeltmek gerek. Buradaki yağlar  ya liposuction ile emilerek çıkarılır, ya da çene ucunun hemen gerisinden 3 cm kesilerek gıdı gölgesine girilir ve yağlar kesilerek çıkarılır.
Yağların çıkarılmasından sonra gevşemiş olan boyun kasları ortaya doğru yaklaştırılarak birbirine dikilir. Böylece kaslar sıkılaşmış olur ve yağlar da alındığı için sarkmadan eser kalmaz. Boyun ile çene estetik olarak birbirinden ayrı olarak görünür hale gelir.
Estetik boyun germe operasyonları uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Yapılan işlem yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Boyun cildinin altında kan birikimini önlemek amacıyla dren yerleştirilir. Dren 1 gün kalır, 1 gün sonra dren çıkarılınca hasta hastaneden ayrılabilir.
Ameliyatın ardından çene altından da girişim yapılmışsa çene altına bandaj uygulanır ve bu bandaj 1 hafta kalır. Ameliyat sonrası boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir. Ağrı rahatsız edecek derecede olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir.
Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızlı bir şekilde azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değildir.
Morarmaların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişmektedir. Bu süre bazen hassas bünyeli kişilerde 15 güne kadar sürebilir. Estetik boyun germe ameliyatından sonra ödem ve morluklardan kurtulduğunuzda boyun bölgenizde çarpıcı bir düzelme gözleyeceksiniz. Çene ile boynunuzun birbiriyle birleşmiş görünümü da ortadan kalkacaktır.

BURUN ESTETİĞİ(RHINOPLASTİ)
Rhinoplasti (estetik burun ameliyatı) burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Burada amaç yüze uygun, yakışan bir burun meydana getirmektir. Burun yüzün merkezinde ve alın, üst dudak, çene ve elmacık kemikleri ile uyumu yüz güzelliğininin temelidir.
Bu ameliyat yardımıyla burnunuzun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunuzun veya burun sırtının şekli değiştirilebilir. Burun delikleriniz daraltılabilir, burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir.
Operasyondan önce muayene sırasında hastanın istekleri  ve operasyondan beklentileri,nasıl bir  burun hayal ettiği doktorunuz tarafından dinlenir. Daha sonra hastanın yüzünün çeşitli açılardan fotoğrafları çekilerek operasyon yapılmış gibi görüntüleri bilgisayar yardımıyla hastaya anında gösterilir. Böylece hastanın kafasındaki imaj ile ameliyat sonrası oluşacak görüntü operasyon öncesi net bir şekilde karşılaştırılmış olur. Kısaca hasta operasyon sonrası görüntülerini çeşitli açılardan önceden görme imkanı bulur. Gereken durumlarda profil düzeltici operasyonlar konusunda da bilgi verilip hastaya görüntüleri önceden gösterilir.
Estetik burun ameliyatları ile ilgili belki de ilk vurgulanması gereken konu burnun aynı zamanda bir solunum organı olarak taşıdığı önemdir. Dolayısıyla burun estetiği nedeniyle başvuran bütün hastaların aynı zamanda burundan nefes alma ile ilgili sorunlarının da değerlendirilmesi ve tedavi planına katılması gerekmektedir. gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan deviasyonlar (burun nefes yolu tıkanıklıkları) rhinoplasti operasyonu ile birlikte düzeltilebilir.
Burun estetik ameliyatları açık veya kapalı teknikle uygulanabilir. Her iki yöntemin de  avantaj ve dezavantajları vardır. Kapalı teknikte burun deliklerinin iç kısmında yapılan küçük bir kesi ile burnu oluşturan kıkırdak ve kemik yapılara ulaşmak mümkündür. Açık teknikte burun deliklerini birbirinden ayıran yapının orta kısmında yapılan enine bir kesi kullanılarak burun anatomisine doğrudan ulaşılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ,  ortalama 1 saat sürer ve hasta burun üzerine yerleştirilen bir alçı ile uyanır. Hastalar, genellikle ameliyat olunan günün gecesini hastanede geçirdikten sonra ertesi sabah hastaneden çıkabilirler.
Burun estetik ameliyatlarından sonra hastanın sosyal hayatına dönmesi yaklaşık 1 hafta sürer. Bu süre zarfında, burun üzerinde alçı olmaktadır ve hasta, ameliyat bölgesine fiziksel temas olacak ortamlardan uzak durması gerekir. Hastalar genellikle ilk 2 günden sonra rahatlıkla günlük işlerini yapabilecek durumdadırlar. İlk haftanın sonunda alçı çıkarılarak özel bantlarla burun tekrar kapatılır. Bu pansumanın süresi cildin kalınlığı ve şişme olasılığı dikkate alınarak tespit edilirse de yaklaşık 7-10 gün arasındadır. . Şişliklerin % 90 civarı ilk ay içinde düzelir. Geri kalan kısmı ise 6 – 12 ay içinde tamamen geçecektir.
Estetik burun ameliyatı, sanıldığının aksine ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyatın olduğu gün bir miktar ağrıdan bahsedilirse de bu hastanede kalınan sürede rahatlıkla ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Hastaların daha ziyade rahatsız oldukları konu burundan nefes alamamaları ve şişliktir. Yeni uygulanan delikli silikon splint ile bu sorun da kısmen hafifletilmiştir. Burun tamponu amacıyla eskiden kullanılan uzun bez tamponlar artık yerini küçük silikon siplintlere bırakmıştır. Dolayısı ile hastaların tamponla ilgili endişelenmeleri gereksizdir.

DOĞUM SONRASI ESTETİK CERRAHİ
Doğum sonrası güzelleşme ya da eski vücut ölçülerine tekrar dönebilme isteği  hamilelik evresi geçiren kadınların en önemli isteklerinden biridir.Eskisine göre farklılaşan vücut yapısına bu süreçte hormonal değişikliklerin de eklenmesi, yeni doğum yapmış annelerde panik ve depresyona neden olabilir.Çoğu anne emzirme nedeniyle bu dönemde diyet ve egzersiz programı uygulayamaz. Bu durumda anne bedeninde oluşan bozulmaların farkına vardığında ya da bu durumun düzelmesi konusunda ümidi azaldığında uygun zamanlama ile yapılacak estetik ameliyatlar imdada yetişebilir.
Hamilelik sonrası estetik cerrahi yaklaşımı hamileliğin, kadın vücudu üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ,hamilelik öncesi haline ve belki daha iyi hale getirmek için hamilelik ve doğum sürecinden en çok etkilenen bölgeler olan karın ve göğüslere yönelik bir takım cerrahi girişimleri içerir.
Yaygın inanışın tersine, göğüslerdeki doğumla ilgili değişikliklerin büyük çoğunluğu emzirmeden bağımsız olarak hamilelik sırasında gelişir. Doğum sonrası, emzirme olsun ya da olmasın, süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde gerilir. Bu durum göğüslerde küçülmeye
ve meme derisinde sarkmaya neden olur. Bu değişikliklerin, çeşitli estetik ameliyatlarla düzeltilmesi mümkündür.Doğum sonrası estetik göğüs operasyonlarının zamanlamasında Gebelik ve süt verme döneminde meme bezlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisinin geçmesi önemlidir.. Dolayısıyla süt verme döneminin bitimini takiben memelerin son şeklini alması için de belli bir süre (6 ay) beklemek gerekir. Bu dönemin sonlanmasını takiben estetik cerrahi girişim gündeme gelebilir.
Doğum sonrası göğüslerdeki sarkık ve şekil bozukluğunun giderilmesi,toparlama ve dikleştirme operasyonu ile mümkündür.Eğer meme hacminde küçülme de  duruma eşlik ediyorsa  aynı seansta uygulanacak silikon meme protezi ile sorun çözülebilir.
Hamilelik sonrası görülen en sık problemlerden biri de basen bölgesinde ve belde kalınlaşmalar  ile karın  bölgesinde  oluşan gevşekliktir.Egzersiz ve diyet programları da bu noktada işe yaramayabilir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde daha güvenli hale gelen liposuction ile özellikle bu tür bölgesel yağ birikimleri alınarak deformitelerin giderilebilir. Hamilelik sırasında cildin dermis tabakasının, bölgenin genişleme hızına yetişememesi sonucu karın derisinde oluşan çatlaklar doğumla gelen kalıcı değişiklikler arasında yer alıyor. Bu kalıcı izlerin giderilmesinde en etkili yöntem karın germe estetik ameliyatıdır.Bu operasyon sırasında ayrıca hamilelik sürecinde gevşeyen karın kasları da onarılarak karın bölgesi sıkılaştırılır.
Özellikle normal yoldan yapılan doğumlarda, vajina bollaşmaktadır. Bu da cinsel ilişkiden alınan hazzı engelleyerek cinsel isteksizliğe neden olabilir.. Bu durumun düzeltilmesi için de vajina daraltma ya da vajina yenileme estetik ameliyatı yapılabilir. Doğum yırtığı varsa bu da estetik ameliyat ile düzeltilebilir.
Sonuç olarak günümüzde estetik cerrahinin yardımı ile hamilelik sonrası kadın vücudunda oluşan olumsuz etkileri  ortadan kaldırılılabilir.Ancak bu konuda çok aceleci davranılmamalı, Hamilelik
sırasında oluşan hormonal değişimler, karın derisinin toparlanmasi, yağ birikimleri gibi değişimlerin
tekrar geri dönmesi için ortalama doğumdan sonra 1 yıl geçmesi beklenmelidir.

ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ (JİNEKOMASTİ) OPERASYONLARI
Jinekomasti erkekte meme dokusunda kadın tipinde büyüme oluşmasıdır.En sık yapısal ve genetik nedenlerle altında bir patoloji olmadan ortaya çıkar.En sık hormonal nedenlere bağlı olarak ergenlik döneminde ortaya çıkar ve olguların %90 ında herhangi bir tedaviye gerek olmadan kaybolur.
Erişkin erkekte jinekomastinin üç ana tipi vardır.Glandüler,mikst ve lipomatöz. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise yağ dokusu hücreleri oluşturur. Glandüler tipte liposuction (yağ emilmesi) ve cerrahi eksizyon birlikte uygulanır. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, sadece liposuction uygulanabilir. Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve memede sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.
Ameliyatta genellikle meme başının etrafından yarım daire şeklinde kesi yapılarak kitleye ulaşılır. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction yapılacak ise koltuk altına yakın bir ya da iki adet 0.5 cm kadar kesi yapılır. Buradan vakuma bağlı liposuction kanülleri ile kitle emilerek çıkartılır. Bu durumda çok az ya da hiç iz kalmayacaktır.
Ameliyat sonrasında pansuman üzerine baskı amacıyla hemen korse takılır. Korse en az 2 hafta, tercihen 4 hafta takılmalıdır. Liposuction yapıldıysa oluşacak şişlikler ortalama 4 hafta içinde iyileşecektir. Meme derisi  göğüs duvarına yapışacaktır. Bazı olgularda özellikle deri fazlalığı olması durumunda göğüs duvarı tam düz olmayabilir. Bu durumda 6 ay sonra deri fazlalılığını çıkarmak için ek cerrahi girişim gerekebilir. 7-10 gün sonra dikişler alınır. Hasta 3-4 gün içinde normal faaliyetlerine dönebilir.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME
Kilo alma, doğum yapma,hormonal ve genetik faktörlere bağlı olarak göğüs boyutlarında aşırı büyüme oluşabilir.Bu problemi çözmek sadece göğüs küçültme operasyonu ile olanaklıdır.Göğüs boyutlarını herhangi bir , veya hormonla kalıcı olarak değiştirmek mümkün değildir.Göğüs küçültme operasyonunda meme istenen boyuta  getirilirken, aynı anda sarkıklık ve asimetri gibi problemler de giderilir.
Aşırı göğüs büyüklüğü   sadece estetik problem oluşturmaz.Bu hastalarda boyun ve sırt ağrıları,sütyen askıları ile omuzlarda çöküklük,göğüs altında pişik ve yaralar,buna bağlı olarak kişisel hijyenin bozulması gibi problemler sıklıkla görülür.
Göğüs küçültme operasynlarında temel prensip  ,göğüsteki fazla meme dokusu,yağ ve derinin çıkarılarak göğüs ucunun normal yerine ve uygun büyüklüğe getirilmesidir.Günümüzde uygulanan cerrahi yöntemler  arasında inferior ve vertikal teknikler ön plana çıkanlardır.Teknik seçiminde göğüs büyüklüğü ve meme başının poziyonu rol oynar.Vertikal teknik ile daha az iz kalmasına rağmen sadece hafif derecede sarkık ve büyük memelerde kullanılabilir.Kliniğimizde de oldukça sık uygulanan inferior pedikül tekniğinde ise orta ve ileri derecede büyüklükte memeler meme başı ve çevresi bütünlüğü korunarak istenen boyut ve şekle getirilebilmektedir.
Meme küçültme ameliyatında meme dokusu kesilerek ortalama dörtte bir büyüklüğe düşürülebilir. Ne kadar küçültüleceğine hasta ile birlikte karar verilir. Meme dokusu kesilerek çıkarıldığı için meme dokusunu oluşturan süt bezleri ve bunların açıldığı süt kanalları da kesilmek zorundadır. Bu nedenle ameliyat sonrasında emzirme problemi olabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra ileride emzirme mümkün olmayabilir. Ancak bu hayati bir konu değildir. Günümüzde göğüs küçültme ameliyatı olmadığı halde birçok annede süt gelmeyebilmekte, bu durumda bebeğin beslenmesi için başka çözümler bulunmaktadır. Günümüzde anne sütüne çok yakın içerikte bebek mamaları geliştirilmiştir. Bu nedenle önemli bir sorun teşkil etmez. Ayrıca çok geniş sayılı göğüs küçültme ameliyatı hastalarının incelenmesine ve takibine dayanan amerikan yayınlarında, meme küçültme ameliyatlarından 2-3 sene kadar sonra büyük oranda süt kanallarının tekrar ağızlaştığı ve süt vermenin mümkün olduğu bildirilmektedir.
Göğüs küçültme operasyonu süresi  yaklaşık 2-3 saattir.operasyon sonrası hasta yaklaşık  2 gün kadar hastanede kalır.operasyon genel anestezi altında yapılır.Operasyon öncesi özellikle 40 yaş üstü hastalarda mammografi veya ultrason ile meme yapısı incelenmelidir. Göğüs küçültme ameliyatının ertesi günü pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Biraz daha küçük bir sargı yapılır. Göğüslerin tamamını saran yumuşak özel sütyen takılır. Bu sutyen enaz iki hafta kullanılır. Yara iyileşirken hem ödemi azaltır, hem de meme için bir kalıp görevi yapar. İki-üç pansumandan sonra 10-15 gün içinde dikişler alınır. Meme küçültme ameliyatı sonrası ertesi gün hasta ayağa kalkar. 2-3 gün sonra günlük işlerini yapabilir. Ameliyattan sonra 1-2 gün sürebilecek ağrı için ağrı kesiciler kullanılır. Meme üzerinde hafif morluklar oluşabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra meme biraz ödemli ve şiş olacaktır. Bir iki ay içinde bu ödem azalır meme biraz daha küçülür.Göğüs küçültme ameliyatı sonucunda meme hem küçülmüş hem de dikleşmiş olur.
Ameliyat sonrasında meme üzerinde yapılan kesilere bağlı olarak meme başı halkası etrafında, buradan aşağı inen dik bir çizgi ve meme altında yatay bir çizgi olmak üzere ters T şeklinde bir iz kalacaktır. Bu iz her hastada farklıdır ve önceden test edilemez. Ancak iz birkaç ayda azalarak beyazlaşır.

GÖĞÜS ASİMETRİSİ ESTETİĞİ
İki memenin şekil ya da büyüklük olarak aynı olmaması durumuna “meme asimetrisi” ya da “meme eşitsizliği” denir. Bayanların çoğunda iki meme büyüklüğü normalde farklıdır.Ancak bu fark rahatsız edici boyutta olursa bu durumda asimetri söz konusudur. Asimetrik meme yani diğer tanımıyla göğüs eşitsizliği genellikle gelişim bozukluğuna bağlı olarak 12-14 yaşlarında ortaya çıkar. İki göğüsten biri normal, diğeri ise az gelişmiş, küçük olabilir ya da bir meme normal boyutta, diğeri  ise normalden daha büyük olabilir. Tedavi genellikle göğüslerin gelişimini tamamladığı 18-20 yaşlarda yapılmalıdır.
Birinci durumda yani bir göğüsün normalden küçük olduğu durumda silikon meme ile meme büyütme ameliyatı yapılması tercih edilir. İkinci durumda yani bir memenin normalden daha büyük olduğu durumda ise o tarafa meme küçültme ameliyatı yapılması uygun olur.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME          
Tekrarlayan doğumlar, kilo kayıpları, ilerleyen yaş, hormonal sebepler, yer çekiminin etkisi gibi nedenlerle, hacmi azalan,sarkan, gevşek bir hal almış ve şekli bozulan memenin yeniden şekillendirilmesi amacı ile uygulanır.
Memede sarkma ile birlikte hacim yetersizliği de mevcut isebu durumda meme dikleştirme ameliyatı sırasında silikon meme protezi ile meme büyütme birlikte yapılabilir. Ancak bu tip uygulamalarda ameliyat izlerinin gerginlik nedeniyle biraz daha belirgin olma riski vardır. Seçenek olarak meme dikleştirme ameliyatından 6-12 ay sonra silikon protez ile büyütme estetik ameliyatı yapılabilir.Göğüslerdeki  sarkma meme başının pozisyonunun, meme altı çizgisinin hizasında veya daha aşağısında bulunmasını ifade ederve çeşitli şekillerde sınıflandırılır.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ
Estetik göz kapağı cerrahisi alt ve üst göz kapaklarındaki fazla deri ve torbaları oluşturan yağ kitlesinin giderilmesi operasyonudur.
Bu operasyon torbalanmalar ve kapaklardaki sarkmalar gibi kişiye yorgun ifade veren durumları giderir. Kişiye daha genç ve canlı bir görünüm verir.
Doktorumuz sizi muayene ettikten sonra yaş,derinin durumu ve diğer fiziksel ve tıbbi etkenler gibi,ameliyat kararını etkileyecek değişkenleri tartışacaktır.
Genç kişilerde blefaroplasty genellikle sadece kapak altındaki yağ dokusunu uzaklaştırmak için kullanılır. Daha ileri yaştakilerde deri tonusunun kaybı fazla derinin de uzaklaştırılmasını gerektirecektir. Bazı kişilerde kaşların ve şakağın düşmesi,göz kapağı cerrahisinden alınacak sonucu olumsuz yönde etkileyebilir. Cerrahınız bu durumda kaş kaldırma,şakak germe yapılmasını önerebilir.
Görmeyi ve gözyaşı oluşumunu engelleyen veya azaltan göz sorunlarının ameliyat öncesi saptanması önemlidir. Bu durumların kapak ameliyatı öncesi bir göz uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.
Göz kapağı ameliyatlarını genellikle genel anestezi altında özel bir hastanede yapılır. Ameliyat 1 saat kadar sürer. Cerrahi müdahale sarkan dokudan uygun bir deri parçasını ve torbaları oluşturan yağ kitlelerini çıkarmaktan ibarettir. Üst göz kapaklarında kesiler sonradan belli olmayacak şekilde kapak kıvrımından yapılır.
Alt göz kapağında ise ameliyat izi kirpiklerin dibinden yapılır. Çıkarılacak deri miktarı hasta oturur pozisyonda iken dikkatle işaretlenir ve her iki göz kapağından işaretlenen deri fazlalığı çıkarıldıktan sonra her iki göz kapağındaki yağ torbalarının fazla kısmı çıkarılır. Kesiler dikildikten sonra ameliyata son verilir.
Ameliyat sonrası gözler nemli gazlı bez ile kapatılarak 1-2 saat kapalı tutulur ve üstüne buz konur. Bu ileride oluşacak şişliği ve morluğu azaltır.
Cerrahi sonrası bir miktar hassasiyet ve rahatsızlık hissi olabilir. Eğer hafif bir ağrı hissedilirse ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.
Şişme ve morarmayı önlemek amacıyla başınız yüksekte yatmanız ve gözünüze soğuk kompres uygulamanız istenecektir. Ameliyat sonrası birkaç gün göz damlası kullanmanız önerilecektir.
Üst göz kapağındaki gizli dikiş 5.gün alınır. Alt göz kapağındaki dikişler kendiliğinden düşer. Göz kapağı derisi ince olduğundan ameliyat sonrası hızla şişme ve morarma eğilimindedir. Fakat ilk hafta şişme ve morarma gerileyecektir. Artakalan renk değişimi hafif makyajla kapatılabilir. Kısa süreli ameliyat sonrası gözyaşı ifrazatında artma ve parlak ışığa hassasiyet olabilir. Hasta güneş gözlüğü takarak günlük hayatına devam edebilir.
Göz civarındaki sarkma,fazla yağ ve deri dokusunun uzaklaştırılması daha genç ve dinlenmiş bir görünüm sunar. Blefaroplasty göz kapağı ve göz dış kenarındaki ince kırışıklıkları azaltacak fakat tamamen yok etmeyecektir. Ameliyat izleri 4-6 ay sonra fark edilmez hale gelir.

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)
Karın germe,  karın bölgesinde sarkan deri fazlalığı ve yağ dokusunun çıkarıldığı ,karın kaslarının toparlanarak ,karın ön duvarındaki gevşekliğin giderilmesi  için yapılan operasyondur.
Karın derisi iyice gevşemiş ve sarkmış,karında yağ ve deri fazlalığı olan,karın kasları gevşemiş ve ayrılmış  ve karın bölgesinde yaygın çatlakları bulunan  kişiler bu operasyon için uygun adaylardır.
Karın germe estetiği genel anestezi altında yapılır.Operasyon süresi yaklaşık 2 saattir.Abdominoplasti liposuction ,siilkon meme protezi gibi diğer vücut kontür düzeltme ameliyatları ile birlikte yapılabilir.Mini abdominoplasti ve total abdominoplasti olmak  üzere iki çeşit uygulama mevcuttur.Mini abdominoplasti sarkıklığı az olan daha hafif vakalarda uygulanan yöntemdir.
Abdominoplasti operasyonunda öncelikle karın ve çevresindeki fazla yağlar Liposuction yöntemi ile alınır daha sonra her iki kasık arasından uzanan yatay bir kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa  göbek fıtığı tamir edilir. Gevşemiş kaslar ve kaslar üzerindeki karın duvarı zarlarına (fasia) toplayıcı dikişler konularak karın duvarı gerginleştirilir. Göbek aynı yerinde muhafaza edilmekle birlikte gerilen karın derisinden açılan yeni bir göbek deliğine dikilir. Fazla olan deri çıkartıldıktan sonra, deri gerilerek tabakalar halinde dikilir. Böylece gevşeklik giderilir.
Operasyon sonrası hasta yaklaşık iki gün hastanede kalır.3.gün karın içine yerleştirilen drenler çıkarılarak taburcu edilir.Dikişler 12.14. günlerde alınır.bu süre sonunda hasta normal aktivitelerine geri dönebilir.Kesiye bağlı oluşan nedbe bikini çizgisinin altında ve çok az belirgin olduğu için hastalarda rahatsızlık yaratmaz.Operasyona bağlı ödem ve şişlikler 3-6 aylık süreçte tamamen geçer.İlk 2 ayda karın bölgesine korse uygulaması önerilebilir.Hasta operasyon sonrası düzenli diyet ve spor ekzersizlerine de uyarsa sonuç mükemmeldir.

KAŞ KALDIRMA 
Kaşlar yerçekimi etkisi ve yaşlanma ile birlikte dokularda oluşan gevşeme  sonucu normal pozisyonundan daha aşağı şekilde yer değiştirebilir.Kaşların aşağı sarkması sonucu yüzde yorgun ve üzgün bir ifade oluşabilir. Sarkan kaşlar ve kaşların altındaki dokular, gözkapaklarının üzerine yığıldığı için gözkapaklarının estetiğini de olumsuz etkiler.Kaş kaldırma estetik ameliyatları, Kaş biçimini beğenmeyip, düşük olduğunu düşünen kişilere uygulanabilen operasyondur. Üst yüz ya da alın germe ameliyatı ile birlikte, blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ameliyatı ile birlikte ya da tek başına uygulanabilir. Kaşlarda sarkma veya düşüklük söz konusu olan durumlarda alın germe ameliyatı daha uygun bir seçenektir
Kaş kaldırmada günümüzde “kaş asma tekniği” uygulanmaktadır.  Bu işlem lokal anestezi altında yapılmakta ve hastaya hiçbir zorluk yaşatmamaktadır. Saç içinde açılan 2 cm uzunluğunda kesi ilke girilerek kaş yukarıya kaldırılmakta, istenilen şekle sokulabilmektedir.Operasyon sırasında hastaya kaşının son hali bir ayna ile gösterilip kaş seviyesine beraber karar verilebilmektedir. Kaş asma tekniği ile göz çevresindeki kırışıklıklar da kaybolabilmektedir.Operasyon sonrası ağrısızdır.Hasta hemen günlük işlerine dönebilir. Ameliyat, saçlı deri içinden girilerek yapıldığı için izler dışarıdan bakıldığında gizli kalır ve görünmez.

KOL GERME (ARM LİFT)
Yaşlanma, kilo alıp, verme güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi nedenlerle kol arka ve iç kısımlarında sarkıklıklar meydana gelir. Bu sarkıklık ve deformasyonlar kol germe ameliyatı ile düzeltilerek kolların gerginliği sağlanır.Ancak bu işlem kolun arka kısmında dikme bir iz oluşturacağından ancak deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir. Kol germe ameliyatı lokal anestezi yada genel anestezi altında yapılabilir.
Kol iç ve arka kısmından uzun bir elips şeklinde deri ve yağ dokusu çıkartılır. Kesi yeri iki tabaka halinde içten ve dıştan estetik bir dikişle dikilir, kollara elastik bir bandaj sarılır. Hasta aynı gün evine dönebilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması önerilir. Dikişler 12-14. günlerde alınır. Hasta günlük aktivitelerine birkaç gün içinde başlayabilir.

KULAK ESTETİKLERİ
Kulak estetik girişimleri en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” (prominent ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da kıkırdak kısmın normalden fazla geniş olması, genellikle temel sebeptir. Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatların yapılması uygun olur. Ancak ameliyatın daha ileri yaşlarda da yapılması da mümkündür.
Ameliyatta, kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kulak sayvanının kıvrımı arttırılarak, başa daha çok yaklaşması sağlanır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürer. Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Hasta aynı gün evine dönebilir.
Ameliyat sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanarak birkaç gün bırakılır. Sargı açıldıktan sonra ise bir ay süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı takılması tavsiye edilir.

LIPOSUCTION  
Liposuction vücudun belli bölgelerinde (göbek, bel, kalça, basen gibi)  biriken yağ dokularının küçük kanüller kullanılarak vakumlama yolu ile vücut dışına alınmasıdır. liposuction, lipoplasti, liposculpture, suction lipektomi gibi terimler aynı işlemi anlatmada kullanılır.
Liposuction vücutta fazla yağ lokalizasyonunun olduğu her bölgeye uygulanabilir.Genelde en sık uygulanan yerler bel,karn,kalça,basen,bacakların her iki yüzü,dizlerin iç yüzü,yanaklar,çene altı ve koların üst kısmıdır.Liposuction ile ilgili söylenebilecek önemli bir kural da suction yapılan bölgelerde yeniden yağ oluşumunun olmamasıdır.
Liposuction bir zayıflatma operasyonu değildir.Prensip olarak vücut kilosu normal veya normale yakın kişilerde vücudun belli bölgelerinde oluşan yağ fazlalıklarının alınarak vücut konturlerinin normal hale getirilmesidir. Bu prosedür uygulaması sırasında cerrahlar, çok küçük ve ince kanüller kullanmaktadırlar.Doktor vücudun yeni formunu şekillendirip hastasına gösterir. Üzerinde çalışılacak olan bölge ve alınacak olan yağ miktarı tespit edilir. Liposuction, tedavi edilecek bölgenin uyuşturulduğu lokal anestezi , spinal veya genel anestezi ile yapılabilir.Vücudunuzda görülmeyecek yerlerden mm.lik insizyonlarla girilir. Yağ çekmeyi sağlayan kanül denen metal veya tek kullanımlık plastik çubuklarla mekanik olarak veya ultrasonik olarak işlem gerçekleştirilir. Liposuction uygulanmış sahanın alttaki dokuya pürüzsüzce uyum sağlayacak şekilde yapışması ve derinin toparlanmasını hızlandırmak için elastik bandaj veya özel liposuction korsesi 4-6 hafta kullanılması önerilir. Ameliyat  sonrası oluşabilecek hafif ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Liposuction girişiminden sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşacaktır. Morlukların geçmesi 3-4 haftayı, şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması da 6-8 haftayı bulabilmektedir.
Liposuctiondan sonra hastaya fiziksel egzersizler ve işlemin yapıldığı bölgelere LPG uygulamaları önerilmektedir. Bu şekilde ödemlerin daha çabuk geçmesi ve derideki dalgalanma ihtimalinin daha az olması sağlanmaktadır.
Liposuction işleminde en önemli komplikasyon yağ alınan bölgede dalgalanmalar (ondülasyon) ve birtakım göçük noktaların oluşmasıdır. Yağ alınan bölgeden normalden fazla yağ alınması veya düzensiz olarak yağ alınması bu sonucu doğuracağı gibi deri elastikiyeti iyi olmayan kişilerde de bu durum ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu problemlerin düzeltilmesi oldukça güçtır. Bu nedenle bu işlemin deneyimli ellerde uzman kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.
Liposuction, sellülit denilen derideki düzensizlikleri azaltabilmekle birlikte tamamen ortadan kaldırmayacağı bilinmelidir. Deri elastikiyeti iyi olan genç hastalarda daha iyi estetik sonuçlar elde edilmektedir. Liposuction yapılan bölge yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığından, kişi bundan sonraki yaşamında kilo aldığında özellikle bu bölgelerde yağ toplanması olmamaktadır.
Liposuction işlemi uygun hastalar seçildiğinde deneyimli ellerde yapılırsa çok başarılı sonuçlar veren bir girişimdir. Ancak uygunsuz bir girişimle belli bölgelerden aşırı yağ alınmasına bağlı oluşan deformitelerin geriye dönüşünün oldukça güç olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.

SİLİKON PROTEZ İLE GÖĞÜS BÜYÜTME TEKNİKLERİ
Meme büyütme operasyonu günümüzde meme estetiği ameliyatları içerisinde en çok yapılanıdır.Genel olarak meme dokusu altında operasyon ile oluşturulan bir boşluğauygun hacim ve şekilde silikon protezlerin  yerleştirilmesi ile meme boyut ve hacminin artırılması olarak tanımlanabilir.Bu girişim yapısal olarak küçük göğüsler için ya da aşırı kilo verme ve doğum sonrası küçülmüş ve içi boşalmış göğüsler için uygulanabilir.Meme başında ve göğüste sarkma ile küçüklüğün birlikte olduğu hastalarda meme dikleştirme operasyonu ile kombine yapılmalıdır.
Göğüs büyütme operasyonlarında silikon protezler kulanılmaktadır.Protezlerin round(yuvarlak) ve anatomik (göz yaşı damlası şeklinde) tipleri mevcuttur.Son yılarda jel protezlerin cohesive jel tipleri üretilmiştir.Bu protezlerde dış kabuk yırtılsa da jel silikon dağılmamakta ve şeklini muhafaza etmektedir.
Silikon göğüs protezleri çoğunlukla göğüs ucundan veya meme altından yapılan 3-4 cm lik bir kesi yoluyla uygulanır.Göğüsün büyüklüğü ve yapısına göre meme dokusunun arkasında veya göğüs kasının arkasında cerrahi olarak hazırlanan boşluğa yerleştirilir.Göğüs protezinin ve dolayısıyla oluşacak göğüsün büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği belirleyici faktörlerdir.Amaç abartılı iri göğüsler değil göğüs  ve beden yapısına uygun doğal görünümlü göğüslerdir.
Operasyon süresi yaklaşık 1 saattir.Genel anestezi altında yapılır.Hasta operasyon akşamı veya ertesi gün taburcu edilir.Göğüs protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir.Bir problem olmadığı sürece çıkarıması gerekmez.Doğum sonrası emzirmede problem olmaz.Rahatlıkla süt verilebilir.Yapılan billimsel çalışmalarda meme kanseri ile silikon meme protezi uygulanması arasında anlamlı bir bağlantı kurulmamıştır.
Ameliyat sonrası günlük aktivitelere dönüş yaklaşık 15-20 günlük bir süreci gerektirir.Ancak ilk 3 ay içinde ağır yük kaldırma,üst beden eksersizi,yüzme gibi sporlar kısıtlanır.Güneşlenmek ve solaryuma girmek proteze zarar vermez.Ancak ameliyat sonrası bir yıl dolmadan yapılan bu aktiviteler sırasında iz renginin koyulaşmasını engellemek için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

MEME REKONSTRÜKSİYONLARI
Kişisel, ailesel veya seksüel ilişkiler nedeniyle memenin alınmasından sonra oluşan eksiklik kadında moral bozukluğu hatta depresyona neden olabilir. Oysa kanser evresi ve diğer bulguları incelenerek uygun bulunan kadın hastalarda kendi dokuları ve/ veya silikon protez kullanılarak tekrar meme yapılması mümkündür. Cinselliğinin ve kadınlığının önemli bir parçası olan meme yapısının hastaya tekrar geri kazandırılması ,yaşam kalitesini ve moral durumunu yükselte
Plastik cerrah, genel cerrah ve onkolog ile konsülte edildikten sonra, mastektomi sonrası aynı seansta uygulanan meme rekonstrüksiyonu kabul edilebilen bir yöntemdir. Diğer durumlarda,ise geciktirilmiş rekonstrüksiyon uygun bir seçim olabilir.. Bunu saptamada hastanın medikal hikayesi, meme kanserinin türü, ameliyat sonrası radyoterapi olup olmaması önemli kriterlerdir.
Rekonstrüksiyon için uygulanan yöntemler, sadece silikon implant (protez) yerleştirilmesi, yeni bir meme oluşturmak için, pediküllü veya serbest kas-deri flebi kullanımı (TRAM veya Latissimus Dorsi) veya protez ve flep kombinasyonu olabilir. Diğer memenin de bu yeni yapılan meme ile simetrik olması gerekir.Büyük ve sarkık olabilen diğer meme için küçültme veya dikleştirme mammoplastisi gerekebilir
Ameliyat ve Tedavi Süresi Cerrahi girişim genel anestezi altında yapılır. Beklenmeyen bir durum olmazsa ameliyat sonrası, hasta 3-5 gün içinde taburcu edilir; dikişler 7-12 gün içinde alınır. Mastektomi rekonstrüksiyonu veya flep ameliyatından sonra tamamen iyileşme ortalama 6 hafta alır.
Meme rekonstrüksiyonunun başarısından emin olmak için düzenli muayeneler yapılmalıdır.. Hastanın medikal doktoru diğer kontrollerini düzenler – örnek olarak tek bir meme alınmışsa kalan meme dokusu veya göğüs duvarında lokal nüksleri farkedebilmek için mamografi, bilgisayarlı tomografi hatta manyetik rezonanstan yararlanılır. Şüpheli radyolojik bulgular fizik muayene bulguları ile koordine edilmelidir.
Sonuçta meme alınmasını takiben oluşan görüntüye kıyasla hastayı çok daha fazla tatmin edebilecek özellikte yeni meme görünümü oluşturulur. Meme başı (nipple) asıl operasyondan ortalama 3 ay sonra lokal bir operasyonla (three star fle) yeniden yapılır. Meme başı çevresindeki pigmentli görünüm için (areola) dövme (tatuaj) tıbbi boyalar uygulanabilir.

YÜZ GERME 
Yüzün yaşlanması genellikle vücudu yaşlanmasıyla paralel giden kaçınılmaz bir biyolojik fenomendir.Ancak yüz derisi güneş ışığına ve diğer dış faktörlere daha fazla maruz kaldığından başka alanlardan daha hızlı yaşlanma eğilimi gösterir.Bu durumda burun ile ağız arasında derin çizgiler oluşabilir; çene çizgisi gevşekçe büyür ve boyunda yağ depolanması ortaya çıkabilir. Derinin yaşlanmasıyla birlikte deri yapısında bulunan elastik lifler azalır, deri altı yağ dokusu incelir. Böylece giderek artan ve derinleşen kırışıklar ve çizgiler ortaya çıkar. Buna yüzün yaşlanması diyoruz.
Yüz germe işlemi, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır.Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama aslında saati geri çevirir. Sıklıkla 40 yaşın üzerindeki erkek ve bayanlara uygulanır.
İdeal yüz germe, kişiyi memnun edececek şekilde yeterli değişiklikleri yapmalı ve bunları yaparken de iz bırakmamalıdır. Günümüzde uygulanan yötemler klasik yüz germe ve askılama teknikleridir.Yöntem seçiminde hastanın yaşı,deri tipi,yüz ve boyun bölgesinde sarkan derinin miktarı rol oynar.
Klasik yüz germe operasyonunda; kesilerin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzünüzün yapısına ve cerrahınızın tekniğine bağlıdır. Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder. Boyunda da sarkma mevcutsa çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle boyunda konturu düzeltmek için boyundan yağ dokusu aspire edilir, sonra alttaki kas dokusu gerginleştirilir.Yüz ve kulak arkasındaki deri yukarı ve çapraz yukarı doğru çekilir ve fazlalık çıkartılır. Sarkmış olan yüzün alt tabakaları dikişlerle sağlamlaştırılır.Kesiler uygun dikişler ile kapatılır. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Tüm yüze kompresif bandaj uygulanıp operasyon sonlandırılır.
Asma yöntemi ise kronolojik yaşı daha genç olan ve yumuşak dokuda sarkıklığı olup henüz deride bariz deformasyon olmayan hastalara uygulanan kalıcı modern yöntemdir. Bu yöntem ile yüzün orta kısmı, boyun, kaş elevasyonu kalıcı ve istenen düzeyde sağlanı
Kısa izli yüz germe, klasik yüz germe operasyonlarına bir alternatiftir. Özellikle seçilmiş ve buna uygun hasta grubunda tercih edilir.
Özellikle erken yaşlanma belirtilerine sahip, bunlardan kurtulmak isteyen ve çok kısa zamanda iyileşmek isteyen kişilere uygundur. Sınırlı bir erişim sağlamakla beraber adından anlaşılacağı gibi kulak önü insizyonu, kulak memesinden dönerek yapılarak kısa insizyon deri küçültülerek gerginleştirilmesine imkan verir. Boyun konturlarına daha az müdahale edilebilir.
Bu operasyon yanakta daha derin dokulara ( SMAS ) da müdahale edebilmeye imkan verir. Yüz daha doğal ve daha iyi gerilebilir bu yöntemle. Üzerindeki deri ise tekrar kaldırma işlemi ardından tekrar yapışır. Bu operasyondan sonra aynı gün hastaneden çıkılabilir. Bu operasyonla beraber boyun germe veya boyun yağ çekme ( liposuction ) kombine edilebilir. Aynı zamanda yüz orta germe ( mid-face lift ) ki bu işlemde alt göz kapağı insizyonu veya ağız içinden yüz ortasındaki yumuşak dokular da elden geçirilebilir, elmacık kemikleri belirginleştirilmiş olur. Belki yağ transferleri ile yüze daha iyi, genç bir görünüm kazandırılabilir.
Kısa izli yüz germe operasyonu 30?lu yaşların sonu veya 40?lı yaşın başında olup elastik, kalın, güneş hasarı az olan deri yapısına sahip kişilere uygundur. Bu duruma uygun ileri yaşta olan kişilere de planlanabilir.
Bu operasyonun pek çok avantajı mevcuttur. Çok hızlı iyileşme sağlar, minimal şişme-morarma oluşturur.. Alt yüz ve çene hattının yumuşak, sıkı bir şekil ve zigomatik bölgeye dolgun bir  görünüm verir.
Yüz germe tek başına, veya alın germe, göz kapağı estetiği veya burun estetiği ameliyatı gibi diğer ameliyatlar da yapılabilir.Ancak hem burun estetiği hem de göz kapağı estetiği ameliyatlarının aynı anda yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü burun ameliyatından sonra göz kapaklarında şişme olur ve dikişleri zorlayabilir ya da açabilir. Bu nedenle burun ameliyatının önce yapılması daha doğru olur.
Sigara içiyorsanız, ameliyatın başarılı olması için sigarayı bırakmanız söylenecektir.Aspirin ve belirli anti inflamatuar ilaçlar kanamayı arttırır, onun için ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçların alımı kesilecektir. Saçlarınız çok kısa ise, iyileşme sırasında kesi yerlerini kapatacak kadar büyütebilirsiniz. Fazla kilolu iseniz, enaz 6-7 kilo vermeniz faydalı olabilir.
Cerrahi operasyon  genel anestezi veya hafif vakalarda lokal,sedasyon anestezisi ile uygulanabilir. Yüz germe birkaç saat – veya beraberinde başka bir ameliyat da yapılıyorsa, daha fazla da sürebilir. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzün yapısına ve cerrahın tekniğine bağlıdır.
Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder.
Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır. Konturu düzeltmek için, boyundan yağ dokusu çıkarılır veya aspire edilir. Devamında alttaki kas dokusu gerginleştirilerek deri çekilip fazlalığı çıkarılır.
Dikişler dokuları korur ve kesileri kapatır; saçlı deride stapler kullanılabilir. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Cerrah, şişlik ve morluğu önlemek için başı gevşekçe sarabilir.
Ameliyat çizgisi saçlı deri içinden başlar, kulak hizasında kulağın önüne geçer, sonra aşağıda tekrar saçlı deri içine girer. Kulak önünde kalan kısmı ameliyat sonrasında görülebilecek yegâne kısmıdır.
Ancak çok yakından bakılırsa fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. Deri çok ince dikişlerle dikilir, minimum iz kalması amaçlanır.
Klasik operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmak uygundur. Bu durum cerrahi sonrası olabilecek komplikasyonları önlemede yardımcıdır. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir, birkaç hafta içinde tamamen geçecektir. Şişliği azaltmak için birkaç gün başınızı elevasyona getirmeniz tavsiye edilir. Dren varsa, bir iki günde çıkarılır. Başın sargısı 1-2 gün içinde açılır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. Beş gün sonra, dikişlerin çoğu alınmalıdır. Saçlı deriniz geç iyileşebilir, ve dikişleriniz birkaç gün daha tutulabilir. Hastaların çoğu ameliyattan sonra 2-3 haftada işine dönebilir. Önemli sosyal randevular içinse,4-8 hafta beklenmelidir.
Asma yönteminin kullanıldığı durumlarda hasta operasyon sona erdikten sonra hemen taburcu edilebilir. Birkaç günde normal hayatına döner. Ödem minimaldir. Dikiş alınmasına gerek yoktur.