Ağız Kuruluğunu Rahatlatmak İçin 8 İpucu

Kısa bir süreliğine de olsa ağız kuruluğu yaşadıysanız ne kadar rahatsızlık verici olduğunu bilirsiniz.

Bu sorunun bir çok nedeni olabilir. Bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, vücudun susuz kalması ve kanser tedavileri en sık görülen nedenlerdir. Bazı ilaçlar, radyasyon ve kemoterapi tükürük bezlerine zarar verir ve ağız kuruluğu ile sonuçlanır.
Tedavi edilmeyen ağız kuruluğu ağız sağlığınızı bozabilir

Doktorların kserostomi diye adlandırdığı tedavi edilmemiş ağız kuruluğu bir çok probleme yol açabilir:

  • Ağız kokusu
  • Diş çürükleri
  • Maya mantarı enfeksiyonları
  • Diş eti iltihapları
  • Diş protez uyumsuzluğu   

Zamanla tat almada değişiklik, yutkunma zorluğu ve bazı durumlarda konuşurken fark yaşayabilirsiniz. Ayrıca ağzınızın kenarlarında dudaklarınızda kesik ve çatlaklar görebilir ya da dilinizde yanma hissi duyabilirsiniz. Kemoterapinin bitiminden bir iki ay sonra ağız kuruluğu genellikle geçer ama baş ile boyun arasına yapılan radyasyon tedavisinden sonra altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

Ağız kuruluğu gidermek için ipuçları
Sebebi ne olursa olsun ağız kuruluğunu gidermek için birşeyler yapmak gerek.

1. Susuz kalmayın. Gün boyunca yudum yudum su için.  Doktorunuz başka bir nedenle aksini önermediği sürece günde en az sekiz ile 12 bardak arası su için.
2. Sakız çiğneyin ya da sert şekerleme emin. Şekersiz sakız çiğnemek veya şekersiz sert şekerleme emmek bazı kişilerde işe yarar. Şekersiz olmasına dikkat edin.
3. Alkolden, kafeinden ve asitli içeceklerden uzak durun. Gün içerisinde içtiğiniz kahve, latte ve turunçgillerden yapılan meyve sularından ve akşam aldığınız şarap bardağından uzaklaşmanız anlamına geliyor. Ağız gargaralarının içindeki gizli alkole de dikkat etmelisiniz.
4. Yiyeceklerinizi yumuşatın. Tüm kuru yiyeceklerinizi etsuyu, soslar, süt ya da erimiş tereyağ ile ıslatın. Böylece tükürük bezleriniz yeterince tükürük üretmediği için çiğnemenizi ve yutmanızı kolaylaşır.
5. Sigara içmeyin, tütün çiğnemeyin. Genel sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında sigara içmek ve tütün çiğnemek ağız kuruluğunu daha da kötüleştirir.
6. Hava nemlendirici kullanın. Özellikle kış gecelerinde uyurken havayı nemlendirmek için hava nemlendiriciler kullanın.
7. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Diş fırçanızı bir kap ılık suyun içinde yumuşatın ki diş etleriniz zarar görmesin. Her yemekten sonra ve gece yatarken dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Eğer radyasyon tedavisi alıyorsanız diş çürümesini önlemek için ağız çalkalama suyu kullanın.
8. Doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size ağız kuruluğunu tedavi etmek için özel olarak üretilmiş ürünler önerebilir. Bunların birçoğu reçetesiz satılmaktadır. Ayrıca tükürük yerine geçen ve tükürük üretimini arttırıcı reçeteli satılan ürünler de vardır. 

Eğer bütün bunlar rahatsızlığınızı gidermeye yetmiyorsa veya ağız içi enfeksiyonundan kuşkulanıyorsanız doktorunuza görünün


Arşiv

Sitede yayınlanan uzman görüşleri, makaleler ve diğer her türlü içerik yazarın kendi görüşleridir. Burada verilen bilgiler ve yapılan hasta sohbetleri profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis ve tedavi yerine geçmez. Bu sitede okuduğunuz bir bilgiden dolayı doktorunuzdan veya diğer sağlık profesyonellerinden tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin ve geciktirmeyin. Eğer acil bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun.